Nadměrkem nazýváme volný prostor uvnitř obuvi před prsty, nutný k volnému pohybu chodidla a pro jeho růst (dětské nohy rostou od 3 do 6 let přibližně o jeden milimetr za měsíc, menším dětem rychleji a větším pomaleji). Pokud dítě stojí v obuvi tak, aby pata byla zcela v patní části, zůstává před prsty nadměrek. Jeho velikost vypočítáme rozdílem změřených hodnot délky obuvi a délky nohy. Jeho velikost nelze zjistit stiskem špičky obuvi, kdy může dojít k promáčknutí a její nevratnému poškození, ani vsunutím vašeho prstu do obuvi za chodidlo. Jde o hluboce zakořeněný zvyk, který mnohdy praktikují i někteří prodavači. Což o jejich profesionalitě nesvědčí. Jediné čeho dosáhneme je, že dítě instinktivně pokrčí chodidlo, čímž se zkrátí a posune. Zejména malé děti mívají v obuvi prstíky pokrčené, tak můžete lehce nabýt dojmu, že je obuv velká. Sami si vyzkoušejte, že když strčíte prst jeden, vleze vám tam i druhý …. Nezjistíte tak potřebný nadměrek a žijete v domnění, že obuv je stále vyhovující. Obuv přitom může být již malá. Dítě vám nesdělí, že ho obuv tlačí a zkouška prstem ani mačkáním špičky toto neodhalí. A pokud vám řekne dítě svůj názor, tak je možné, že jen proto, že se mu obuv líbí a je na ni zvyklé. Mohou být klidně o několik čísel menší. Dětská noha je velmi poddajná a dítě bolest necítí. Nová bota je určitě tužší a pevnější než jeho vychozená právě obutá bota, proto se s ní bude nerado loučit.

Zrovna tak obuv nesmí být velká. Chyba při zkoušení, kdy rodiče zakoupí velkou obuv je v tom, že dítě nemá obuv správně obutu. Patu má položenou příliš vpředu a zvlášť u sandálků se zdá, že je obuv akorát nebo dokonce malá. Patu je třeba usadit co nejvíce do patní části tak, aby opatek obepínal chodidlo. Jak již bylo zmíněno, musí být při zkoušení noha zatížena vahou dítěte. Obouváme vždy obě boty a necháme v nich dítě projít. Zároveň sledujeme jestli obuv řádně sedí. Podstatné je uchycení boty v kotníku. Zde obuv nesmí nohu škrtit ani být volná, oblasti prstů má být již obuv volnější. S ohledem na správné upnutí zvolte vhodný způsob zapínání.

Všeobecně uznávaný konsensus odborníků pro optimální nadměrek je 12mm (zhruba tloušťka jednoho prstu). Jistě se ale setkáte i s jiným názorem. Pokud vám doporučí lékař něco jiného, je namístě se jeho radami řídit. Pokud má dítě již nějakou vadu chodidel je zapotřebí již postupovat individuálně. Zejména předepsané vložky na míru musí být v obuvi přesně. Jakou vhodnou obuv můžete zakoupit je potřeba konzultovat s lékařem. Obuv musí mít vytažitelné stélky a bez podpory klenby.

Je třeba rozlišovat obuv podle účelovosti a její konstrukce. U domácí a plátěné obuvi si vystačíme s nadměrkem 6mm, sandálky zhruba 8mm, celoroční obuv 10mm a zimní až 12mm. Kožená kotníková obuv je svou stavbou a použitými materiály tužší a je schopná lépe nohu fixovat než nízká obuv textilní. Sportovní obuv také nemůže mít velký nadměrek z důvodu větší zátěže a nutnosti nohu chránit před zraněním. Zimní obuv kupujte vždy větší podle toho kolik toho dítěti na nohy navlečete. Přes 1,5cm by ale ani zimní obuv mít neměla. Zpravidla dítěti o tolik noha za zimu nevyroste a do další zimy je bude mít buďto natolik opotřebované, že nebudou použitelné, nebo z nich vyroste.

Minimální nadměrek u obuvi je asi 5mm. S menším nadměrkem byste obuv používat neměli.

Úplně malým dětem roste noha nejrychleji a to rodiče svádí k nákupu obuvi s velkým nadměrkem, aby dítěti déle vydržela a nevyrostlo z ní. Tím se dopouštějí chyby. Dítě v takové obuvi nemá jistotu při chůzi, zakopává. Chodidlo není v takové botě řádně fixováno a “plave” v ní. Nejmenším dětem kupujte obuv s nadměrkem do 1cm. Zrovna tak i dětem, které mají nějaké vady nohou, velký nadměrek nedoporučujeme. Každým velikostním číslem se totiž obuv nejen prodlužuje, ale roste i jeho šířka (oblast v oblasti prstů i límec kolem kotníku). Obuv tak nemusí být schopna obepínat chodidlo. Do jisté míry je možné obuv stáhnout šněrováním, ale je možné, že tím budete deformovat jazyk či jinou část svršku a to bude dítě tlačit a obtěžovat.

Velké děti také neodbývejte koupí příliš velkých bot. Takto obuté dítě bývá nápadné, když poměr tělesné výšky a délky bot je neúměrný. Hůř je na tom ovšem chodidlo a stavba celého nosného aparátu. Obuv je natolik velká, že o zdravém obutí nemůže být řeč. Děti to svádí k šmajdání, napadání, kymácení při chůzi. S mírou opotřebení se vady chůze stupňují.

Používáním u dětí dochází k vyššímu opotřebování boty. Může tak být vytahaná, prošlápnutá (uvolněné části svršku, vytlačené stélky apod.) a s ochozenými podešvemi. Zvažte při koupi, na jak dlouhé období obuv kupujete, k jakému účelu a do jakého prostředí. Děti věnují pohybu mnohem více času a zatěžují obuv mnohdy neúměrně více než dospělý. Nevhodná obuv tak nemusí zátěž vydržet. Může se zdeformovat či jinak poškodit a neplnit tak svůj účel. Připomínáme, že toto nezakládá důvod k reklamaci. Dítě tak obuv dříve zničí než z ní vyroste. Obuv i na konci životnosti nesmí být totálně zdevastovaná. Obuv musí nohu chránit a podporovat její zdravý růst až do jejich posledních dnů. Zničená obuv takový účel neplní a naopak způsobuje vady nohou, špatnou chůzi a držení těla, mj. nevhodné nákupní návyky. Také sortiment obuvi je zařazen do kategorie s dvouletou záruční dobou, ale to neznamená, že obuv po tak dlouhou dobu bude splňovat svůj účel. Obuv se, zvlášť u dětí, spotřebuje mnohem dříve, nehledě na míru zašpinění a odér z ní čpící. Důležitý je proto i způsob ošetřování obuvi a hygienické hledisko.

…. v další části vám vysvětlíme postupy měření chodidla i obuvi.

-mtg-

Všecha obuv skladem

tisíce značkových modelů

Výměna zdarma

nebo vrácení peněz

Doprava zdarma

od 1 200 Kč

Osobní odběr

v prodejně v Ostravě