Pages Navigation Menu

Dětská obuv, dětské boty, školní batohy, povlečení, ložní prádlo

Impregnace a její použití

Impregnace a její použití

Nezapomeňte při koupi zimní obuvi na impregnaci. Nezáleží, zda-li je obuv vybavena membránou či nikoli. Impregnace neslouží pouze k proniknutí vlhkosti do obuvi, ale take zamezí vniknutí nečistot a vlkosti do materiálu z něhož je svršek vyroben, použitou kůži také vyživuje. Membrána je umístěna až za touto vrstvou. Pro použití impregnace si přečtěte návod k použití. Aplikace musí být provedena dle návodu, aby byl účinek zajištěn. Obuv, která nasákne vlkost a špínu, je :

1. těžší

2. voda přenese chlad až k chodidlu

3. nečistoty zanesou mikropóry a tím membrána přestane “dýchat”. Svršek se stane neprodyšný.

4. nečistoty ulpí na svršku a po zaschnutí je obuv špinavá a musí se čistit. Zpravidla je toto ušpinění trvalé zejména, jsou-li mapy způsobené působením soli.

5. mokrá obuv se musí sušit. Dlouho trvající proces. Rychlým sušením se poškodí obuv.

6. voda může vzlínat přes horní okraj obuvi a natéct horem do obuvi.

7. působení nečistot poškozuje materiál svršku. Může se tak stát nepoddajným a může tak praskat.

8. nečistotami se mohou přenášet mikroorganismy a ve vlhku mohou vznikat plísně

9. vlhko poškozuje vnitřní výbavu obuvi. Polstrování, stélky apod. Kožený svršek může pouštět barevné pigmenty a znečistit ponožky.

Pro obuv bez membrány je použití impregnace, zejména pro zimní obuv, žádoucí. Její použití oddálí dobu, kdy se voda prolne skrz svrchní materiál. Impregnace má  vodoodpudivé vlastnosti. Zabraňuje vodě uchytit se na ošetřeném povrchu. Nikdy však nezabrání promočení obuvi, pokud je vystavena dlouhou dobu působením vody. Používáte-li obuv v mokrém prostředí, doporučujeme pouze obuv s mebránou. Pro běžné použití za suchého počasí, které je po většinu zimního období, postačuje obuv bez membrány. Tato obuv se může ošetřit prostředky pro její delší životnost a udržení poddajnosti materiálu. Taková obuv je levnější, lépe “dýchá” a tak se noha tolik nepotí. Levnější membrány propustí z obuvi omezeně vzniklé páry z potu. Nejlacinější obuv s membránou tuto schopnost postrádá zcela. Pot se tak hromadí uvnitř boty a způsobuje nepříjemné vlhko a tím i chlad na nohy. Vlhkost je vhodným prostředím pro plísně, které způsobují kožní problémy chodidel a nehtů.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>